SIVI DOLGULU CAM METİNLER

0
1888

Photoshop katman ve layer kullanarak efektler oluşturmasına olanak tanıyan güçlü bir araçtır. Bu konumuzda Photoshop’ta sıvı dolu metin efekti oluşturmak için katman stilleri nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.
Aşağıdaki fotoğrafta bitmiş halini görebilirsiniz.
Photoshop sıvı dolgulu cam metin tutorial.
1500px x 1000px ölçüsünde yeni bir sayfa oluşturarak başlayın. Dolgu rengini geçişli olarak kullanacağız renk değerleri ise #acacac den # e1e1e1 rengine Linear Gradient yapacağız. Dosyanın altından başlayın ve yukarı doğru gidin.
Zemin rengini oluşturalım.

Şimdi, istediğiniz metni yazın renk olarak # dbdbdb, boyutu 300px dolgu uygulayabilmek için yazı tipini Cooper Std kullanabilirsiniz veya kalın herhangi bir font uygulayın. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi metin katmanını çoğaltın yeniden adlandırın.
Yazımızı yazıyoruz.

Alttaki yazı layerını katman stilleri uygulamak için çift tıklayın ve aşağıdaki ayarları kullanın.
Drop Shadow
Inner Shadow
Bevel and Emboss
Contour
Üstteki yazı layerını layer penceresinin üstünden Fill seçeneğini %0’a getirelim ve ayarları için layerın üstüne çift tıklayın aşağıdaki ayarları yapın.
Inner Shadow
Bevel and Emboss
Contour
“Rectangle Tool”u alın ve metnin alt yarısını kaplayan bir dikdörtgen şekil çizin dolgu rengi # aa4280 olmalıdır. Bu dikdörtgenin iki yazı katmanının arasında olduğundan emin olun.
Dolgunun yeri

“Add Anchor Point Tool”u seçin ve dikdörtgen ile harflerin kesiştiği kenarlara puan eklemeye başlayın.
Dolgu oluşturuyoruz.
“Direct Selection Tool”u seçip oluşturduğunuz noktalardan istediğinizi seçip bunları aşağı ve yukarı yerlerini değiştirin. Ayrıca istenmediğiniz noktaları kaldırmak için “Delete Anchor Point Tool”u kullanabilirsiniz. Sonuçtan memnun oluncaya kadar istediğiniz kadar değiştirerek devam edin.
Add Anchor Point
Önce dolgu layerını çoğaltınve sağ tıklayıp resterize layerı seçin. Ctrl tuşu basılıyken sağ tıklayıp seçim oluşturmak için metin katmanlarından birinin ikonuna tıklayın sonra Ctrl + Shift + I seçimi tersine çevirin ve Sile basın.
Resterize layer ve seçim
Rasterize ettiğimiz ve sildiğimiz layer ı tıklayın ve aşağıdaki stilleri uygulayın.
Drop Shadow
Inner Shadow
Bevel and Emboss
Texture
Satin
Colour Overlay
Gradient Overlay
İşimiz bitti fakat siz istediğiniz rengi ayarlamak için yeni bir katman ekleyerek Hue Saturation ayarlarını değiştirebilirsiniz.
Hue Saturation
Çalışmamız sonlandı.
Bitmiş Çalışma

KAYNAK: psd.tutsplus.com

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER