PHOTOSHOP’TA (WANTED) POSTER YAPIMI

0
3706

Photoshop’ta bazı müthiş Photoshop tekniklerini kullanarak “Wanted” posteri nasıl oluşturulur bu konumuzda öğreneceksiniz. Bazı eskitme efektleri ile kabartma, farklı dokular oluşturma ayrıca eskitme kağıt ve gerçekçi çivi başları oluşturma nasıl yapılır öğreneceksiniz.
Çalışmamızın son hali aşağıdaki gibi olacaktır.
WANTED POSTER

Öncelikle kullandığımız fon desenleri ve bazı materyalleri indirelim.
Fon Dokusu için : Ağaç Dokusu
Fotoğraf: Wild Bunch (Vikipedi)
Doku 1: Beton Dokusu
Doku 2: Kıvrım
Hazırsanız, başlayalım!

Önce yeni bir sayfa açalım Photoshop proğramında. Biz sayfamızın ölçüsünü 1350px x 1350px verdik. Ağaç dokumuzu bu açtığımız sayfaya alalım. Bu doku zemin layer ı olacak.
Ağaç Dokumuz
Afişin hazırlığına başlıyoruz. Yeni layer açalım önce. Rectangular Marquee Tool (M) ile 800px × 1200px ebadında alanı seçiyoruz. Bu alanı seçerken ebat belirlemek için; Rectangular Marquee Tool (M)’u seçtiğinizde üstte gelen seçeneklerden Fixed size ı seçip kenardaki kısma değerleri girin.

fixed_size ayarları
fixed_size ayarları

Posterimizin arka planı bej renk (# f2e7cb) ile bu alanımızı doldurmak için alana sağ tıklayıp Fill seçeneğine gidin.
Zemin dolgusu
Zoom Tool (Z) seçin ve bir kaç kez tıklayıp çalışmaya yakınlaşın. Kement Aracı (L) seçin ve ardından zeminin üst kenarında düzensiz şekilli bir seçim yapın. Ve silin.
Düzensiz seçim
Bu işlemi her kenara uygulayın. Şimdi zemini seçmek için Layer penceresinden bu layer ın fotografının üstüne Ctrl ile tıklayın bu yapacağımız yeni uygulamanın dışarı taşmasını engellemek için. Şimdi Burn Tool (O) seçin ve kenarlara yanık havası vermek için gezdirin. Önceki bir konumuzda mektup sayfası üzerinde farklı bir uygulama şeklini anlatmıştık.
Eskitme
Bu zeminimizin katmanını layer penceresinden çoğaltalım ve tekrar üstüne Ctrl ile tıklayıp seçili hale getirelim. Ctrl+Backspace (silme) ile içini siyah yapıyoruz. Sonra Modify>Contract ile 10 px değer girelim onaylayalım.
Contract ayarları
Seçilmiş alanı silelim. Çerçeve olarak siyah dolgumuz kalmış olmalı.
Çerçeve
Şimdi Gassian Blur da Radius u 3px olarak verelim. Layer penceresinin üstünden Blend modunu Overlay yapıp Opacity değerini %40 yapıyoruz.
Blur ve layer ayarları
Bu layerı tekrar çoğaltalım ve Filter>Last Filter (Ctrl / Cmd + F) adımıyla tekrar aynı efekti uygulayalım. Fakat layer Opacity değeri %50 olsun.
2. Filtre uygulaması
Tekrar yukarıdaki işlemi bir kez daha uygulayacağız fakat yeni bir katman üzerinde Gaussian Blur 5px ve Opacity ise % 20 ayarlayacağız.
3. Filtre uygulaması
Koyu kahverengi (# 231d14) rengimizi belirleyip Custom Shape Tool (U) seçiyoruz. Bu toolun seçenekleri üst menüde açılır. Tıklayalım ve oradan aşağıdaki şekli seçelim posterimize uygulayalım.

custom_shape_tool
custom_shape_tool

Her iki tarafa uygulayın.
Şimdi Horizontal Type Tool (T), “PROCLAMATION” başlığımızı Rockwell Std Bold olarak yazalım (Metin rengi # 231d14). Ayrıca, sırasıyla Dikey ve yatay ölçekleri %180, %70 ayarlayalım.
Ayarlar
Şimdi aşağıdaki ayarlarla alt yazıyı yazıyoruz.
Alt yazı ayarları
Asıl “WANTED” yazımıza geldi sıra, tekrar Horizontal Type Tool (T) kullanarak yine fontumuz Rockwell Std Bold, ve aynı kahverengi metin rengi (# 231d14) olarak yazıyoruz. Panel ayarları, yatay olarak %150 ölçek ve %120 ölçekli dikey yapıp harf aralarını 50 olarak ayarlayalım.
Wanted yazısı ayarları
“WANTED” yazımızın üzerinde biraz daha çalışacağız. Yazımızı seçelim (Ctrl+Layer fotografının üstüne tıklayın.). bu seçimi 3px genişletmek için Modify> Expand seçin ve 3 px girin. Metin katmanı altında yeni bir katman oluşturun, yeni katman üzerinde açık bej rengi (# f2e7cb) doldurun.
Wanted ayarları
Şimdi yazımıza gölge eklemesi yapacağız. Bu uygulama pekçok şekilde yapılabilir size hangisi kolay geliyorsa aşağıdaki son katman gölgemizi ekleyelim. Ben katmanı çoğaltıp Seçim haline getirip içini koyu kahverengi ile doldurdum. Move Tool (V) ile sağa ve aşağı taşıdım 1-2 tık ile.
Gölge son katman
Bir kaç yazı eklemesi daha yapacağız. (Kullanılan metin rengi # 231d14) Ayarları aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.
Yazı ayarları
Yazı ayarları
Şimdi Wikipedia dan indirerek aldığımız fotoğrafımızı ekliyoruz.
Wiki fotoğraf
Fotoğrafın ton ayarlamalarını aşağıdaki gibi yapalım.
Fotoğraf ayarları
Horizontal Type Tool (T) ile fotoğrafının hemen altında Wild Bunch üyelerinin isimleri ekleyelim.
Üye İsimleri
Yine aşağıdaki ayarlarda ödül kısmını ekliyoruz.
ödül
Dolar işareti için “WANTED” yazısında kullandığımız efektlerin aynısını kullanıyoruz.
ayarlar
Ödül tutarını yazalım.
ödül tutarı
Ödül yazısını ekleyelim.
Ödül yazısı
Bu yazıların tümüne aynı efektleri uygulayalım.
Efekt ayarları
İndirdiğimiz Beton Dokusunu Free Transform ile ebadını afişten biraz daha büyük olacak şekilde ekleyelim.
Doku ekleme
Afiş layerımıza tıklayıp seçim haline getirdikten sonra seçimi tersine (Invert) yapıp kalan kısımları silelim.
Seçim
Doku tabakasına Layer> Layer Mask> Reveal Selection uygulayalım. Layer Mode ayarını Overlay yaoıo %60 yapalım.
Layer ayarları
Şimdi son indirdiğimiz görseli açalım. Desaturate (Ctrl / Cmd + Shift + U) ile renksiz hale getirelim. Üstteki doku uygulamasındaki adımları takip edip afişimizin üzerine uygulayalım. Fakat Blend Mode Multiply ve Opacity %35 yapacağız. Bu uygulamayı daha önce anlattığımız konumuzdaki gibi Layer Mask kullanarak ta yapabilirsiniz.
Doku
Afiş
Fişimize çivilerimizi aşağıdaki şekilde her köşeye gelecek şekilde uygulayalım.
Çivi 1
Çivi 2
Çivi 3
Çivi 4
Şimdi Custop Shape Tool (U) ile 5 köşeli yıldızı alıp aşağıdaki gibi çivi başlarını yapıyoruz.
Çivi başı
Gerçekçi olması için iç kısma aşağıdaki gibi efekt ekleyelim.
Efekt
Şimdi çivi layerlarının en üstünde bir layer daha oluşturun. Brush Tool (B) ile Chalk (Tebeşir) Brush ını seçin (zemin rengi beyaz olacak # ffffff) bir kere çivinin üzerine tıklayın Opacity değeri %50 olacak.
Darbe
Layerları seçip Ctrl+G ye basın böylece gruplandı. Çiviyi çoğaltıp kolayca her köşeye taşıyabilirsiniz.
Gruplama ve çoğaltma
Şimdi bütün layerların en üstünde olduğunuzdan emin olun ve Layer > New Adjustment Layer > Photo Filter adımlarına gidin.
Photo Filter
Photo Filter Ayarlar
Ayarları yapın ve Posterimiz hazır.

KAYNAK : NIKOLA LAZAREVIC

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER