LAYER MASK NEDİR, NASIL YAPILIR?

0
1822
Layer Mask tamamlandı.
Layer Mask tamamlandı.

Photoshop’ta yeni misiniz? Eğer Photoshop temellerini öğrenmeye çalışıyor fakat kendinize anlaşılır ve kolay kaynaklar bulamıyorsanız tam yerine geldiniz demektir. Bugünün konusu, Layer Mask nedir ve ayarlamaları nasıl yapılır? Hadi başlayalım!

Layer mask kısaca anlatmak gerekirse fotoğrafın orjinalini koruyarak farklı fotoğrafları birleştirmek anlamına geliyor. Dersimizde de elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağımız özellikleri ile Photoshop programındaki dahiyane kullanımlardan sadece biridir.

Bu çalışmamız için 2 fotograf seçiyoruz.
1. Ana fotoğrafımız

2. Zeminde kullanacağımız fotoğraf

Ana fotoğrafımızı alıp zeminde kullanacağımız ağaç fotoğrafını üstüne atalım ve layer’ını en alta atalım. Ana fotoğraftaki çerçevemizi ister lasso ile ister path ile seçim haline getirelim. Seçimi Select İnverse den ters çevirelim. (Seçimin üzerine gelip lassoda iken sağ tıklayın ve Select İnverse seçeneğine gelin.)
Çeçeveyi seçiyoruz.

Seçtiğimiz alanı Layer penceresinden Layer Mask uygulayalım ve arkadaki ağaç fotoğrafımızı yerleştirebilelim.
(Bu uygulamayı silerek de yapabilirsiniz neden bu uygulama için uğraşalım ki diyenler için: eğer silerek yaparsak daha sonrasında bu fotoğrafların orjinalliğini kaybedeceğimiz için değişiklik yapmak istediğinizde sizi kısıtlayacaktır.)
Layer Mask yapalım.
Şimdi arkadaki zemin fotoğrafımızı istediğimiz şekilde pencerenin arkasında ayarlayabiliriz.
Layer Mask tamamlandı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER