PAGERANK NEDİR? PAGERANK’INIZI ARTTIRIN!

0
764

Pagerank dilimizde tam olarak karşılığı olmayan bir Google terimidir, genellikle kullanıcılar ve web tasarımcıları için “Link Popülerlik Puanı” olarak düşünülür ama PageRank olarak kullanılır. PageRank Google’ın site sıralamalarında kullandığı algoritmanın sitenize verdiği değer doğrultusunda basitleştirilmiş bir değerdir. Google güncel veriler ile çalışır fakat her aramada bu verileri kullanması sorun olacağı için basitleştirilmiş değeri geliştirip bunu kullanmaya başlamıştır.
Google için; “Eğer bir site dışarıdan çok link alıyorsa o sitenin içeriği iyidir”, arama sitelerinin geneli bu mantıkla siteleri sıralarlar.
Google PageRank
Google için PageRank da burada önem kazanır; PageRank, Google bir sitedeki linkleri taradıktan sonra o site için oluşturduğu değerdir. Fakat sadece link almak değil ayrıca nasıl link aldığınız da önemlidir. Bu linklerin içinde bulunan anahtar kelimeler de büyük önem taşımaktadır.
Bir siteye link verirken dikkat etmeniz gereken, link açıklaması olarak aynı kelimeyi kullanmanızdır. Bu sizin aramalarda o kelimeden üst sıralara çıkmanızı sağlayacak. Eklenen linkin index sayfasında olmasına dikkat edin. Backlink olarak görünen linkler pagerank değerinizin artmasını bırakın zararı dahi olabilir.

Google Pagerank (Pr) Nasıl Yükseltilebilir?
ilk düşündüğünüz önünüze gelen her siteye linkinizi vermek, bedava alanlara link sayfası koymak olabilir fakat Google bunları çoktan düşünmüşlerdir. PageRank değeri olmayan sitelerden aldığınız linkler PageRank değerinizi artırmaz. Link aldığınız sitenin PageRank değeri ne kadar yüksek ise sizin sitenize de o kadar etki yapar. PageRank 3 ve altındaki sitelerden aldığınız linkler fazla işe yaramaz.
Örnek olarak 5000 tane 0 yada 1 olan siteden link almak yerine 1 tane 4 olan siteden almak çok daha iyidir.
Bundan dolayı zamanla bu işin ticaretini yapan siteler ortaya çıkmıştır. Bu sitelerin PageRank değerlerine bakıp hemen link vermeyi düşünmeyin Google bunun önlemini de önceden almış; “Natural Linkling” ve “Unnatural Linking” olarak linkleri ikiye ayırmıştır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER