ILLUSTRATOR’DE FOTOĞRAFI ÇİZMEK – LIVE TRACE

0
1564
live_trace
live_trace

Yeni bir çizimi, varolan bir resim parçasını temel alarak hazırlamak istiyorsanız, varolan parçayı izleyebilirsiniz. Örneğin, kağıt üzerine kalemle yapılmış bir çizime veya başka bir grafik programında kaydedilmiş olan raster görüntüye dayalı bir grafik oluşturmak için, grafiği Illustrator uygulamasına getirip üzerinden geçebilirsiniz.

Resmi kopya etmenin en kolay yolu, bir dosyayı Illustrator uygulamasında açmak veya uygulamaya koymak ve Live Trace komutuyla resmi kopya etmektir. Ayrıntı düzeyini ve izleme hatlarının nasıl doldurulacağını denetleyebilirsiniz. İzleme sonuçları istediğiniz hale geldiğinde, izlemeyi vektör yollarına veya Live Paint nesnesine dönüştürebilirsiniz.

live_trace

Live Trace komutuyla bir bitmap görüntüyü izlemeden önce ve sonra

Live Trace kullanımı hakkında bir video için bkz. www.adobe.com/go/vid0043_tr.

Resmi otomatik izleme
1. İzleme için kaynak görüntü olarak kullanılacak bir dosyayı açın veya yerleştirin.
2. Kaynak görüntü seçiliyken, aşağıdakilerden birini yapın:
* Görüntüyü bir izleme hazır ayarıyla izlemek için, Kontrol panelindeki Tracing Options düğmesini tıklatın.

Kontrol panelindeki Live Trace ayarları.
Kontrol panelindeki Live Trace ayarları.

* Görüntüyü, varsayılan seçenekleri kullanarak izlemek için, Kontrol panelinde Live Trace’i tıklatın veya Object > Live Trace > Make’i seçin.
* Resmin izlemesini oluşturmadan önce izleme seçeneklerini belirlemek için, Kontrol panelinde Trace Options’u seçin. Bunun yerine, Object > Live Trace > Trace Options’u da seçebilirsiniz. İzleme seçeneklerini ayarlayın, sonra Trace düğmesini tıklatın:
3. (İsteğe bağlı) İzlemenin sonuçlarını ayarlayın.
4. (İsteğe bağlı) İzlemeyi yollara veya bir Canlı Boyama nesnesine dönüştürün.

Kontrol panelindeki Live Trace ayarları.
Kontrol panelindeki Live Trace ayarları.

 

tracing_options2
tracing_options2

Resmi elle izlemek için şablon katmanlarını kullanma
Şablon katmanları, görüntüleri elle izlemek için kullanabileceğiniz, kilitli, basılmayan katmanlardır. Katmanın önünde çizdiğiniz yolları kolayca görebilmeniz için, şablon katmanları % 50 soluktur. Şablon katmanlarını, bir resim koyduğunuzda veya varolan katmanlardan oluşturabilirsiniz.

1. Aşağıdakilerden birini yapın:
* Görüntüyü izleme için şablon katmanı olarak yerleştirmek için, File > Place’i seçin, izlemek istediğiniz EPS, PDF veya raster görüntü dosyasını seçin, Tamplate’i seçin, sonra Place’i tıklatın. Panelde, etkin katmanın altında yeni bir şablon katmanı belirir.

Place'i kullanarak katmanlı çalışma
Place\’i kullanarak katmanlı çalışma

 

Place'i kullanarak katmanlı çalışma
Place\’i kullanarak katmanlı çalışma

* Varolan bir görüntüyü izlemek için, görüntünün kendi katmanında olduğundan emin olun, Katmanlar panelinde katmanı çift tıklatın, Şablon’u tıklatın ve Tamam düğmesini tıklatın; bunun yerine, katmanı seçip panel menüsünden Şablon’u da seçebilirsiniz.

Göz simgesinin yerine şablon simgesi gelir ve katman kilitlenir.
2. Kalem aracını veya Kurşun Kalem aracını kullanarak dosyanın üzerinden görüntüyü kopya edin.
3. Şablon katmanını gizlemek için, View > Hide Tamplate’i seçin. Tekrar görüntülemek için, View > Show Tamplate’i seçin.

Katman gizleme
Katman gizleme

4. Şablon katmanını normal katmana dönüştürmek için, Katmanlar panelinde şablon katmanını çift tıklatın, Şablon’daki işareti kaldırın ve Tamam’ı tıklatın.

Template Kaldırma
Template Kaldırma

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER