ILLUSTRATOR: OVAL KENARLI DİKDÖRTGEN

0
3082

Köşe yarıçapı, dikdörtgenin köşelerinin yuvarlaklığını belirler. Yeni dikdörtgenlerle ilgili varsayılan yarıçapı ve çizdiğinizde tek tek dikdörtgenlerle ilgili yarıçapı değiştirebilirsiniz.
* Varsayılan köşe yarıçapını değiştirmek için, Düzenle > Tercihler > Genel (Windows) veya Illustrator > Tercihler > Genel’i (Mac OS) seçin ve Köşe Yarıçapı için yeni bir değer girin.

Bunun yerine, Yuvarlak Köşeli Dikdörtgen aracını seçip belge penceresini tıklatabilir ve Köşe Yarıçapı için yeni bir değer girebilirsiniz.

Varsayılan yarıçap sadece varolan yuvarlak köşeli dikdörtgenler için değil yeni çizdikleriniz için geçerlidir.

* Yuvarlak Köşeli Dikdörtgen aracıyla sürüklediğiniz sırada köşe yarıçapını değiştirmek için, Yukarı Ok tuşuna veya Aşağı Ok tuşuna basın. Köşeler istediğiniz yuvarlaklığa geldiğinde tuşu bırakın.
* Yuvarlak Köşeli Dikdörtgen aracıyla sürüklediğiniz sırada dik köşeler oluşturmak isterseniz, Sola Ok tuşuna basın.
* Yuvarlak Köşeli Dikdörtgen aracıyla sürüklediğiniz sırada en yuvarlak köşeleri oluşturmak isterseniz, Sağa Ok tuşuna basın.

Not: Yuvarlak köşeli dikdörtgende köşe yarıçapını değiştirmek isterseniz dikdörtgeni seçin, Görünüm panelini açıp Yuvarlanmış Köşeler’i seçin ve Yarıçap kutusunda yeni yarıçap değerini belirtin. Yeni değerlerle belirttiğiniz değişiklikleri görmek için Önizleme’yi seçin.

Kaynak: ADOBE

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER