ILLUSTRATOR: ÇİZİME BAŞLARKEN PÜF NOKTALARI

0
1829

Çizim yaparken yol olarak adlandırılan bir çizgi oluşturursunuz. Yol, bir ya da daha fazla düz veya eğri parçadan oluşur. Her parçanın başı ve sonu, tıpkı bir kabloyu sabit tutan pimler gibi işlev gören bağlantı noktaları tarafından işaretlenir. Bir yol kapalı (örneğin bir daire) veya açık, yani bariz uç noktalara sahip (örneğin dalgalı bir çizgi) olabilir.

Yolun bağlantı noktalarını, bağlantı noktalarında görünen yön çizgilerinin sonundaki yön noktalarını ya da yol parçasının kendisini sürükleyerek yolun şeklini değiştirebilirsiniz.

Yolun bileşenleri

A. Seçili (dolu) uç nokta
B. Seçili bağlantı noktası
C. Seçili olmayan bağlantı noktası
D. Eğri yol parçası
E. Yön çizgisi
F. Yön noktası

Yollarda iki tür bağlantı noktası olabilir: köşe noktaları ve yumuşak noktalar Köşe noktasında yol keskin şekilde yön değiştirir. Yumuşak noktada yol parçaları sürekli bir eğri olarak bağlanır. Köşe noktalarının ve yumuşak noktaların herhangi bir birleşimini kullanarak yol çizebilirsiniz. Yanlış türde bir nokta çizerseniz her zaman değiştirebilirsiniz.

Yol üzerindeki noktalar

A. Dört köşe noktası
B. Dört yumuşak nokta
C. Köşe noktalarının ve yumuşak noktaların birleşimi
Köşe noktası herhangi iki düz ya da eğri parçayı bağlayabilir, yumuşak noktaysa her zaman iki eğri parçayı bağlar.

Köşe noktası hem düz hem de eğri parçaları bağlayabilir.

Not: Köşe noktalarını ve yumuşak noktaları düz ve eğri parçalarla karıştırmayın.

Yolun anahattı kontur olarak adlandırılır. Açık ya da kapalı bir yolun içine uygulanan renk ya da degrade dolgu olarak adlandırılır. Konturun ağırlığı (kalınlığı), rengi ve çizgi deseni (Illustrator ve InDesign) ya da stilize edilmiş bir çizgi deseni (InDesign) vardır. Bir yolu ya da şekli oluşturduktan sonra konturunun ve dolgusunun özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Her yol ayrıca şeklin ortasını işaretleyen ancak yolun parçası olmayan bir orta nokta görüntüler. Bu noktayı yolu sürüklemek, yolu diğer öğelerle hizalamak ya da yoldaki tüm bağlantı noktalarını seçmek için kullanabilirsiniz. Orta nokta her zaman görülür, gizlenemez ya da silinemez.

Kaynak: ADOBE

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER