Freehand 3D Rotation Tool

0
1710

Bu konumuzda Freehand’de 3D Rotation Tool’u anlatacağız.

3D Rotation tool’u basit 2 boyutlu çizimlerinizi 3 boyutlu yapıp ayrıca çizimlerinize perspektif katıp 3 boyutlu yapmak isterseniz kolayca kullanabilirsiniz.
Perspektif kullanımı sayesinde çizimlerinizde derinlik, yükseklik ve genişlik gibi değerleri ayarlayarak daha gerşekçi bir görüntüye sahip olursunuz.

Şimdi bu aracın ayarlarından bahsedelim:

Window > Toolbars > Xtra Tools adımlarında 3D Rotation tool’u göreceksiniz. İki kere tıkladığınızda karşınıza bu aracın ayarları çıkacaktır.

Bu pencerenin üst kısmında 2 seçenek olacaktır, 1.si easy (basit ayarlar) 2.si expert (gelişmiş ayarlar). Expert mode seçeneğine geçtiğinizde daha fazla ayarlar olduğunu göreceksiniz. Bu aracı kullanırken expert modunda ayarlama yaparsanız çiziminizde daha fazla hakimiyet sağlarsınız ve daha ince ayarlarla çalışmış olursunuz.

Altta devam eden ayarlarda Rotate from Center of Selection, Distance ise 374, Project From Mouse Click ayarları sabit olarak gelecektir.
Bu seçeneklerde isterseniz mouse’ınızı nereye tıklarsanız o noktayı baz alarak isterseniz objenizin tam ortasını baz alarak uygulama yapacaktır.

Şimdi deneme yanılma yaparak istediğiniz ayarları yapıp çalışmanızı 3 boyutlu hale getirebilirsiniz.
Fikir edinmeniz açısından aşağıda birkaç önce ve sonra örnekleri bulunmaktadır.


HENÜZ YORUM YOK